Lietuvos kariuomenės transportas


Įvadas. Lėktuvai. Karinės oro pajėgos. Naikintuvai. Bombonešiai. Puolėjai. Elektroniniai karo lėktuvai. Jūrų patruliniai lėktuvai. Daugiafunkciniai kariniai orlaiviai. Ne koviniai lėktuvai. Kariniai transporto lėktuvai. Orlaivių išankstinis perspėjimas ir kontrolė. Žvalgybos ir priežiūros lėktuvai. Eksperimentiniai lėktuvai. Laivai. Kreiseriai. Lėktuvnešiai. Eskadriniai minininkai. Karo laivai, kurie neatpažįstamai pakeitė jūrų mūšius ir visą laivybą. Patruliniai laivai. Povandeniniai laivai. K. K-452 Novgorod Velikij. Lembit. Raketiniai kateriai. Kateriai Pietų Afrikai. Kateriai Šri Lankai. Kateriai Graikijai. Sausumos kariuomenės transportas. Istorija. Lengvieji tankai. Vidutiniai tankai. Sunkieji tankai. Tankų naikintojai/savaeigiai pabūklai. Pagrindinis tankas. Šarvuotasis sausumos transportas. Daugiafunkcinis sunkvežimis SISU E13TP. Taktiniai-techniniai duomenys. Šarvuotasis automobilis. Pirmojo pasaulinio karo laikų šarvuotieji automobiliai. Antrojo pasaulinio karo laikų šarvuotieji automobiliai. Šarvuotojo automobilio ir tanko palyginimas. Šarvuotojo automobilio privalumai. Šarvuotojo automobilio trūkumai. Šarvuotis. Šarvuotasis transporteris. Pėstininkų kovos mašina. Pėstininkų kovos mašinų (PKM) ir šarvuotųjų transporterių (ŠT) palyginimas. Skirtumai. Panašumai. Specialiosios paskirties sausumos transporto priemonės. Kovos mašinos. Tankų transporteris. Išvados. Literatūra. Paveikslėlių sąrašas.


Karinis lėktuvas yra sukurtas sunaikinti bet kokią priešų įrangą, naudojant savo artileriją. Šiuos lėktuvus įprastai kuria karinės pajėgos.

Ne koviniai lėktuvai gali gabenti ginklus savigynai, tačiau kova nėra jų pagrindinė paskirtis. Šie lėktuvai įprastai tarnauja kaip pagalbininkai ir gali būti sukurti tiek karinių pajėgu, tiek civilinių organizacijų.

1783 metais, kai „nusistovėjo“ oro balionai ir juos imta naudoti vis dažniau, juos greitai į savo gretas priimė ir karinės pajėgos.

Karinės oro pajėgos arba kitaip „karo lėktuvai“ yra plačiai išskirstyti į daugiafunkcių, naikintuvų, bombonešių ir puolėjų kategorijas, tarp kurių galimi ir dar keli variantai, pavyzdžiui koviniai bombonešiai, kuriems priklauso MiG-23 antžeminis bei Sovietų Ilyushin IL-2 Sturmovik orlaiviai. Be to, tarp kovos lėktuvų yra ir ilgojo nuotolio jūrinio patruliavimo orlaiviai, tokie kaip Hawker Siddeley Nimrod ir S-3 Viking, kurie yra dažnai pasiruošę atakuoti su priešlaivinėmis raketomis ir priešlėktuviniais ginklais.

Bombonešiai įprastai yra didesni, sunkesni ir sunkiau valdomi nei naikintuvai. Kartu su savimi jie gali gabenti didelius kiekius bombų, torpedo ar kruizinių raketų. Bombonešiai beveik visada naudojami tik antžeminėms atakoms, tačiau jie nėra pakankamai greiti ar judrūs, kad galėtu akis į akį susidurti su priešų naikintuvu. Vieni turi tik vieną variklį ir jį gali valdyti tik vienas pilotas, kiti turi du ar daugiau variklių, ko pasekoje pilotų skaičius išauga iki dviejų ar daugiau. Tam tikras kiekis bombonešių, tokių kaip B-2 Spirit turi įrangą, kuri padeda bombonešiui išlikti neaptiktam priešų radaruose. Tradicinio šiuolaikinio bombonešio pavyzdys būtų B-52 Stratofortness. II-ojo pasaulinio karo laikų bombonešio pavyzdys galėtų būti B-17 Flying Fortress. Bombonešių tipai gali būti įvairūs: lengvieji, vidutiniai, sunkieji, nardymo ar torpedų bombonešiai.

Puolėjai gali būti naudojami kaip pastiprinimas kariams ant žemės. Kai kurie gali gabenti tradicinius ar branduolinius ginklųs gerokai toliau už priešo linijos, su kuriais būtų atakuojamos prioritetiniai, ant žemės esantys taikiniai. Puolimui skirti helikopteriai gali naikinti priešų tankus arba sustiprinti ant žemės esančių karių pajėgas. Puikus to pavyzdys būtų jau minėtas Sovietų antžeminis orlaivis Ilyushin IL-2 Shturmovik. Kelių tipų transportui skirti lėktuvai buvo apginkluoti šone esančiais ginklais, kurie naudojami ir antžeminėms atakoms. Kaip pavyzdį galėtumėme paimti AC-47 ir AC-130 lėktuvus.

Šių dienų oro pajėgose skirtumas tarp bombonešių, naikintuvų ar puolėjų tapo gan neryškus. Daugelis puolimui skirtų orlaivių, net gi ir tie, kurie atrodo kaip naikintuvai, yra pritaikyti mėtyti bombas su labai nedidelėmis galimybėmis įsitraukti į oro kovą. Iš tiesų, dizaino savybės, kurios sukuria veiksmingą, žemas atakas galintį atlikti lėktuvą, sudaro žymiai prastesnį pranašumą turintį lėktuvą oro kovoje ir atvirkščiai. Galbūt labiausiai prasmingas skirtumas yra tai, jog bombonešis paprastai yra tolimų nuotolių lėktuvas, galintis sunaikinti taikinius giliai priešų teritorijoje, kuomet naikintuvai ir puolėjai apsiriboja tik greitomis, „teatrinėmis“ misijomis netoli kovos lauko zonos.

Elektroninis karo lėktuvas yra karinis orlaivis, skirtas elektroniniam karui, t.y. priešų radarų bei radijo sistemų efektyvumui mažinti. Paprastai jie yra modifikuotos kitų, jau egzistuojančių orlaivių versijos. Naujausias pavyzdys galėtų būti Boeing EA-18G Growler, kuris yra modifikuota Boeing F/A-18F Super Hornet versija.

  • Microsoft Word 16416 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 43 puslapiai (8924 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justas
  • Lietuvos kariuomenės transportas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvos kariuomenės transportas. (2018 m.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-kariuomenes-transportas.html Peržiūrėta 2025 m. Balandžio 23 d. 21:15
Peržiūrėti darbą
×
74 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo