Budizmas



Buda iš sanskrito kalbos išvertus reiškia atbudęs, praregėjęs, nušvitęs. Buda realus žmogus, gyvenęs Indijoje maždaug prieš 2500 metų. Gavęs tėvo palaiminimą, paliko šeimą, neseniai gimusį savo sūnų ir tapo keliaujančiu vienuoliu. Buda klajojo šešis metus, bet nesurado žmogaus kančių priežasties. Jis pasinėrė į ilgas meditacijas.
Mandala – vienas svarbiausių sakralinių budizmo simbolių. Dėmesio sutelkimas i mandalą padeda susivokti savyje, prisiminti Budos gailestingumą ir priartėti prie nušvitimo.
Ši būsena yra amžina, nenusakoma žodžiais. Tai aukščiausios palaimos būsena, noras pasiekti visišką ramybę.
Svarbiausias būdas nirvanai pasiekti yra meditacija. Medituojant mintys koncentruojamos į pasaulio nepastovumą ir kintamumą. Budistų vienuoliai turi.
Meditacijos kambarius, kur gali lankytis ir kiti žmonės. Meditacijos kambaryje stovi Budos statula ir lotoso žiedas. Apeigų metu uždegami smilkalai ir vienuoliai suklumpa maldai.
Įprastas budizmo simbolis – gėlė lotosas, kurio šaknys auga kūdros dumble. Budistai sako, kad žmonės turi būti panašūs į lotosą. Purvas simbolizuoja žmogaus gyvenimą, o tyras žiedas – nušvitimą.
Budistai besimelsdami turi atitinkamai sėdėti Lotoso pozoje.
Visose budizmą išpažįstančiose šalyse yra šventyklų. Japonijoje ir Kinijoje jos vadinamos pagodomis.
Indijoje šventyklos vadinamos stūpomis. Šie pastatai dažniausiai yra varpo formos. Vaikščiodami aplink stūpą lankytojai atiduoda Budai pagarbą.
Bodigajos (Indijoje) šventojoje vietoje buvo apšviestas Buda. Lumbini giraitė - Budos gimimo vieta. Pirmojo Budos pamokslo vieta - Sarnatas. Budos mirties vieta - Kušinagaras.