Apskundimas ikiteisminio tyrimo metu


Vardas , Pavardė , grupė. Atskleiskite apskundimo ikiteisminio tyrimo metu bendrąją ir specialiąją tvarką. Atskleiskite subjektus turinčius teisę apskųsti prokuroro sprendimus bei veiksmus ikiteisminio tyrimo metu.


1. Atskleiskite apskundimo ikiteisminio tyrimo metu bendrąją ir specialiąją tvarką;

Skirtingai nei bendroji tvarka, specialioji apskundimo procedūra numato griežtai apibrėžtus terminus, aiškiai nurodytus subjektus, galinčius teikti skundus, bei nustato institucijas, kompetentingas nagrinėti tokius skundus. Specialiąja tvarka teisę skųsti sprendimus turi tik tie proceso dalyviai, kurių teisės yra tiesiogiai paveiktos skundžiamo sprendimo, tai yra įtariamasis ar jo gynėjas, nukentėjusysis ar jo atstovas, taip pat kiti suinteresuoti asmenys tais atvejais, kai jų teisės buvo suvaržytos. BPK nustato, kad specialiąja tvarka gali būti apskųsti sprendimai dėl suėmimo skyrimo ar pratęsimo (BPK 130 str.), turto arešto taikymo (BPK 151 str.), kratų (BPK 145 str.), atsisakymo leisti susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga (BPK 181 str.), ikiteisminio tyrimo nutraukimo (BPK 214 str.), atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą (BPK 168 str.) bei tyrimo vilkinimo (BPK 215 str.). Skundas dėl šių sprendimų turi būti pateiktas raštu per numatytą laiką: suėmimo atveju per 20 dienų nuo nutarties priėmimo, dėl turto arešto, kratų, poėmių ir tyrimo nutraukimo – per 7 dienas nuo nutarimo gavimo. Skundas turi būti pateiktas institucijai, kompetentingai jį nagrinėti: suėmimo, turto arešto, kratos ir poėmio atveju – ikiteisminio tyrimo teisėjui, o dėl tyrimo sustabdymo, nutraukimo ar atsisakymo jį pradėti – aukštesniajam prokurorui, o jei šis skundo netenkina, byla gali būti perduota teismui. Skundą nagrinėjanti institucija gali reikalauti papildomos informacijos, surengti posėdį arba nagrinėti skundą rašytine tvarka, priklausomai nuo jo pobūdžio. Sprendimas po skundo nagrinėjimo gali būti įvairus: skundas gali būti atmestas, nutartis gali būti panaikinta ir priimtas naujas sprendimas arba byla grąžinta papildomam nagrinėjimui. Jei proceso dalyvis nesutinka su priimtu sprendimu, kai kuriais atvejais jis gali apskųsti jį aukštesniam teismui. Jei nėra galimybės apskųsti sprendimo Lietuvos teismuose, asmuo gali kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Atskleiskite subjektus turinčius teisę apskųsti prokuroro sprendimus bei veiksmus ikiteisminio tyrimo metu.

Asmuo, kurio pareiškimu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau kuris tyrimo metu buvo apklaustas kaip liudytojas, neturi automatinės teisės skųsti jo nutraukimo, nes pagal BPK 214 straipsnį apie tokį sprendimą privaloma informuoti tik įtariamąjį ir nukentėjusįjį, o teisę jį apskųsti paprastai turi tik šie proceso dalyviai.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2025 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1237 žodžiai)
  • Universitetas
  • Meda
  • Apskundimas ikiteisminio tyrimo metu
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Apskundimas ikiteisminio tyrimo metu. (2025 m.). https://www.mokslobaze.lt/apskundimas-ikiteisminio-tyrimo-metu.html Peržiūrėta 2025 m. Balandžio 23 d. 20:45
Peržiūrėti darbą
×
74 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo